در انتظار فجر عدالت

نهم ربیع الاول هر سال هجری قمری، مصادف با آغاز امامت خورشید درخشانِ جهانِ بشریّت و مرواریدِ فروزانِ اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام احیاگر معالمِ دین و نابود کننده ی ظلم و ستم و شوکتِ تجاوزکاران و برقرار کننده ی حکومت عدل در سرتاسر جهان و بزرگ منادی توحید و عدالت و وارث راستین پیـامبر اعـظم صلی الله علیه و آله و ائمـه معصـومین علیهم السلام حضرت حجت بن الحسن العسکری، مهدی موعود علیه السلام است. منتظران واقعی مهدی علیه السلام در طول تاریخ انتظار و هم اکنون به دنبال تحقق عدالت راستین درونی و بیرونی هستند که لازمه این چنین عدالتی، امید، تحرک، شور، حماسه، مقاومت، نفی باطل و طلب حق، خروش، صلابت و قیام (ضد قعود و سکون) به همراه اعتقاد صحیح توحیدی، محمّدی، علوی و عمل به واجبات و ترک محرمات می باشد.

در انتظار فجر عدالت

آغاز امامت امام مهدی(عج)

آغاز امامت حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف

به مناسبت نهم ربیع الاول

بهشت ابدی

نهم ربیع، چرا و چگونه؟

به همان دلیلی که باید «غدیر خم» را جشن گرفت و اهتمام ورزید و جایگاه امامت و رهبری امام معصوم را ارج نهاد، آغاز امامت هر امام نیز، شایسته تکریم است، ولی نسبت به ائمه دیگر چنین رسمی نبوده و معمولاً روز وفات یا شهادت هر امام، آغازِ امامتِ امام بعدی هم هست و در یک فرصت، هم داغ شهادت امام است، هم سرور برای امامتِ جانشین او؛ لیکن درباره حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف این مسئله اهمیت خاصی پیدا می کند، چون آن امام، هم اکنون زنده است و دوران ما، دوران امامت اوست و آن حضرت، «امام عصر» ما است و برای این که دل ها و ذهن ها توجه بیشتری به آن حضرت پیدا کند و مسئلة امامت در عصر غیبت از یادها نرود و شوق انتظار در دل ها برافروخته تر شود، سالروز آغاز امامت آن حجت الهی را یاد می کنیم و جشن می گیریم.

نهم ربیع؛ روز امامت و مهدویت

اهمیت نهم ربیع

تأملاتی تاریخی درباره نهم ربیع

بررسی و نقد مراسم نهم ربیع در منابع شیعی

نهم ربیع، جشن و بیعت؛ چرا و چگونه؟!

شادی اهل بیت علیهم السلام از گرفتن انتقام از قاتلان امام حسین علیه السلام

نظر آیت الله مکارم شیرازی در مورد مراسم عیدالزهرا

پیام آیت الله صافی گلپایگانی به مناسبت آغاز امامت حضرت ولی عصر(عج)

بازگشت به احیای جشن امامت امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف

سیمای امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف در روایات

یکی از مسائل و اموری که فرق اسلام بر آن، اجتماع و اتفاق نموده اند، ظهور مهدی اهل بیت حضرت قائم آل محمد - صلوات الله علیهم اجمعین - در آخر الزمان است که همه متفق الکلمه انتظار یک قیام روحانی جهانی و ظهور مصلحی را می کشند که عدالت اجتماعی و نظام جهان را بر اساس ایمان به خدا و احکام دین اسلام برقرار سازد و دنیا را از چنگال ستمکاران و جباران نجات بخشد و پرچم عزیز اسلام را در تمام نقاط به اهتزاز در آورد. همه چشم به راهند و انتظار دارند که شایسته ترین فرزندان پیغمبر قیام کرده، آئین توحید و رسم برادری و مساوات اسلامی را زنده نموده بشر را از نعمت آسایش بهره مند سازد و موجبات تفرقه و محرومیت و ناکامی را از میان بردارد. این وعده الهی است و تخلف پذیر نیست. دنیا به طرف آن عصر درخشان در حرکت است، سیر زمان، گردش دوران هر دم بشر را به چنین روزگاری نزدیک تر می سازد. ایمان به ظهور حضرت مهدی - علیه الصلاة و السلام - و جهانگیر شدن دین اسلام به آیات متعددی از قرآن مجید و متواترترین روایات و قوی ترین اجماعات اتکاء و استناد دارد که هر مسلمان معتقد به قرآن و رسالت پیغمبر اسلام صلی الله علیه و آله و سلم باید به این ظهور، ایمان راسخ و ثابت داشته باشد.

سیمای امام زمان (عج) از دیدگاه قرآن

حضرت مهدی (عج) در کلام ائمه علیه السّلام

طرح اندیشه مهدویت در کلام معصومان: امام کاظم و امام رضا علیهماالسلام

نگرش قرآنی امام هادی (علیه السلام) در زیارت جامعه کبیره به امام مهدی (علیه السلام)

مصلح جهان

سیمای ظاهری امام مهدی (ع)

تبارشناسی حضرت مهدی (ع) و پاسخ به دو شبهه

با مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف در گذر تاریخ

در سال 260 ه . ق حضرت امام حسن عسکری علیه السلام به دست خلیفه عباسی شهید شد. از این پس، دوره جدیدی از زندگی امام مهدی (عج)، که به غیبت صغری معروف است، آغاز شد. این دوره حدود شصت و نه سال یعنی تا سال سیصد و بیست و نه هجری طول کشد. گرچه در این مدت به دلیل برخی مصالح، از جمله در امان ماندن از خطراتی که جان آن حضرت را از سوی دشمنان تهدید می کرد، امام علیه السلام از نظرها پنهان بودند، اما حضرت تعدادی افراد وارسته و با تقوا را به عنوان نائب خاص خود به مردم معرفی کردند تا هر یک از ایشان سؤالات و مشکلات خود را به وسیله آنان به امام علیه السلام برسانند و از طریق امام پاسخ دریافت نمایند.

روزشمار ربیع؛ از شهادت تا بیعت

از تولد تا غیبت

بر لوح سبز

آخرین نشانه

با مهدی (عج) در گذر تاریخ

عطر دل آرای خدا

تو را من چشم در راهم

تو که نیستی، حجم دل تنگی هایم صد برابر شده است. شب یلدا، بلندترین شب سال و بلندترین شب هجران تو می شود. آدم های قرن انتظار، بی قرارند و دل تنگ. تو که نباشی تمام فصل ها بوی دل تنگی می دهند و بی رنگ هستند. منتظر هستم که بیایی و فصلی جدید به تقویم بیفزایی، فصلی که زیبایی بهار، سبزی تابستان، درخشش پاییز و سفیدی زمستان را با هم داشته باشد. فصلی خالی از دل تنگی. یلداست، تو نیستی و حجم دل تنگی هایم صد برابر شده است.

اخلاق منتظر در غیبت امام زمان (علیه السلام)

درآمدی بر آسیب شناسی فرهنگ انتظار

طرح اندیشه مهدویت در کلمات امام عسکری (ع)

یلدایی با طعم انتظار

شعر مهدوی

دگر بس است جدایی

دل نوشته

دل نوشته نهم ربیع

پیامک های مهدوی

کتابشناسی امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف

ماخذشناسی

امام مهدی در آثار شخصیت های اسلامی

کتابشناسی توصیفی حضرت امام مهدی(عج)

به مناسبت آغاز امامت حضرت مهدی (عج)؛ کتاب شناسی مولای دوازدهم

نگارخانه

امام زمان (عج) در کلام امام خامنه ای

احساس حضور امام زمان (عج) در زمان غیبت

عوامل دوری ما از امام زمان (عج)

تصاویر جدید و قدیم از سرداب مقدس محل غیبت امام زمان (عج)

مناجات رهبر انقلاب با امام زمان (عج)

لزوم دعا برای تعجیل در فرج امام زمان (عج)

لینک های مرتبط

دانشنامه امام زمان، مهدی موعود (عج)

گل نرگس (ویژه نامه ولادت امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف)